معجزه طب سوزنی

تصویر malekfar
ارسال شده توسط malekfar در د., 01/18/2021 - 17:24

طب سوزنی

 

سوزن درمانی یا طب سوزنی (Acupuncture) یکی از مهمترین شاخه های طب سنتی چین می باشد و قرن هاست که برای رفع مشکلات گوناگون به کار گرفته می شود. این طب طبق این نظریه بنا شده که انرژی (در طب سنتی چینی به انرژی چی/Chi  گفته میشود.)، در بیرون و درون بدن و داخل راه هایی که به آن کانال های انرژی گفته می شود، جریان دارد.

در این طب سوزن های بسیار نازکی در پوست و روی نقاط حیاتی و استراتژیکی بدن فرو برده می شود که بیشتر برای رفع درد مورد استفاده قرار می گیرد. متخصصان طب سوزنی بر این باورند وقتی فرد بیمار میشود که چیزی مسیر حرکت انرژی (chi) را مسدود یا بلوکه کرده و یا تعادل آن را برهم زده است. آنان معتقدند این روش موجب می گردد که مسیر بلوکه شده آزاد و برداشته شود و یا تعادل انرژی در بدن به شکل اولیه خود بازگردد. همچنین اکثر پزشکان غربی بر این باورند که طب سوزنی با فشار روی قسمت های مخصوص سبب تحریک ماهیچه ها، اعصاب و بافتهای همبند خواهد شد. این تحریک ها منجر به افزایش ترشح مسکنهای طبیعی بدن و نیز افزایش گردش خون در بدن می گردد.

در سوزن درمانی پس از معاینه، پزشک قسمتها و نقاط دچار مشکل و یا بلوکه شده در بدن شما را معین می کند. مشکل در هر بخشی از بدن منجر به بروز بیماری خاصی می شود. پس از این که پزشک نقاط مشکل دار را پیدا کرد، اقدام به فرو کردن سوزن در پوست شما می کند. گرچه شیوه هر پزشک با دیگری تفاوت دارد، ولیکن اغلب این درمان بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد و امکان دارد، به چندین جلسه درمان و یا مراجعه منظم به پزشک نیاز باشد.

ممکن است حین فرو بردن سوزن اندکی فشار احساس کنید. در بیشتر افراد این فشار با ناراحتی و دردی همراه نخواهد بود. ممکن است قسمت هایی که در آنها سوزن فرو رفته سوزن سوزن یا بی حس شود و یا با خارش و درد کمی همراه باشد. متخصصین طب سوزنی بر این باورند این احساس نشانه ای از آزاد شدن انرژی در بدن است. بعد از این که سوزن فرو برده شد، ممکن است پزشک سوزن را کمی جلو عقب کرده یا جریان الکتریسیته و یا گرما به آن وارد کند.

 

کاربردها

 

از جمله بیماری ها و مشکلاتی که از طریق سوزن درمانی رفع می شوند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

گرفتگی های ناشی از قاعدگی

 

بی خوابی

 

دردهای دوره قاعدگی (دیسمنوره)

 

درد مفاصل

 

سردرد و میگرن

 

آرتروز

 

سندرم تونل کارپال

 

گرفتگی عضلات

 

فیبرومیالژیا (درد خشکی گسترده ماهیچه ها و بافتهای نرم بدن)

 

دردهای سیاتیکی

 

اضطراب و استرس

 

شانه ی یخ زده و شانه درد

 

کمر درد

 

گردن درد

 

مچ درد و سندرم کارپال تانل

 

زانو درد

 

ترک اعتیاد (مواد مخدر، سیگار و الکل)

 

دردهای زیر دنده ای

 

کاهش وزن

 

موارد منع استفاده

 

کسانی که به اختلالات خونی مبتلا هستند و یا داروهای رقیق کننده خونمصرف می نمایند، نباید از طب سوزنی استفاده کنند، به این دلیل که خطر خونریزی افزایش پیدا میکند.

 

زنان باردار لازم است قبل از انجام طب سوزنی، با پزشک خود مشورت نمایند.

 

در افراد دارای دستگاه پیس میکر (ضربان ساز قلب) و یا اشخاصی که در بدنشان دستگاه های الکتریکی دارند، تحریک الکتریکی سوزنها مشکلاتی ایجاد می کند.

 

مزایای این طب به عنوان روشی برای کنترل و درمان انواع درد در بسیاری از افراد به اثبات رسیده است. از آنجایی که این تکنیک با اثرات جانبی بسیار اندکی همراه است، استفاده از آن حداقل برای امتحان و بررسی عملکرد آن روی شما و نیز کنترل و رفع دردهای شما به ویژه اگر با روش های دیگر بهبود پیدا نکردید، بسیار مؤثر و مفید میباشد. شایان ذکر است برای درمان بیماری ها و درهای شدید، نباید تنها به سوزن درمانی امیدوار بود بلکه می بایست همراه با مصرف داروهای تجویزی از این طب نیز استفاده کرد

افزودن دیدگاه جدید